Praworządność – testament sędziego Falcone
Politycy się zmieniają, a wymiar sprawiedliwości nie może działać na ich zapotrzebowanie.
Praworządności nie da się zadekretować mocą kilku ustaw nowelizujących czy nawet deklaracją samej konstytucji. Rządy prawa muszą mieć swoje oparcie w zrozumieniu, ale i przekonaniu znacznej części społeczeństwa, że jest to właściwa droga i świadomy wybór, a nie narzucona przez aktualnego ustawodawcę retoryka. Dlatego proces przekształcania państwa polskiego w demokratyczne państwo prawne się nie zakończył. Dziś ważne pytanie dotyczy stanu świadomości obywateli oraz dojrzałości społecznej.
Poszanowanie rządów prawa wymaga zapewnienia najwyższych standardów prawnych i etycznych. W dziedzinie trójpodziału władzy i odrębności władzy sądowniczej kompromis jest niedopuszczalny, szczególnie gdy chodzi o nominacje sędziowskie czy powołania do najważniejszych instytucji sądowniczych w tym kraju. Praworządność i sprawiedliwość nie mają ceny, a wybór tych właśnie wartości jest normalną, zwykłą drogą, jaką powinien podążać uczciwy człowiek i sędzia.
Masakra pod Capaci
23 maja mija kolejna rocznica śmierci niezłomnego sędziego śledczego Giovanniego Falcone. W tym dniu na całym świecie obchodzony jest dzień wymiaru sprawiedliwości. Sędzia Falcone i wraz z nim wielu wybitnych włoskich sędziów śledczych oraz policjantów wypowiedziało wojnę cosa nostrze. Dzięki odwadze i profesjonalizmowi sędziego Falcone i całego zespołu antymafijnego udało się wsadzić za kraty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta